Torfy do produkcji oferowanych przez nas podłoży pozyskiwane są dwiema metodami:
TORF MIELONY – zbierany z wierzchniej warstwy torfowiska od maja do września. Po zbiorze torf jest preparowany na torfowisku, następnie trafia na hale produkcyjne, gdzie następuje dalsza obróbka. Torf jest frakcjonowany, czasem blendowany, zależnie od specyfikacji końcowego produktu. Następnie mieszany z nawozami, minerałami odkwaszającymi, Hydrofilem, Radigenem, glinką, tak by otrzymać pożądany przez klienta produkt.
TORF CEGIEŁKOWY (BLOKOWY) – wydobywany w postaci wycinanych z torfowiska cegiełek. Bloki torfowe są następnie kondycjonowane (nawet do 12 miesięcy). Podczas dalszej obróbki ten rodzaj torfu jest cięty i frakcjonowany w zależności od jego przeznaczenia. Wielką zaletą tego rodzaju torfu jest to, że delikatna struktura włókien torfowych pozostaje nienaruszona. Dzięki temu torf blokowy ma doskonałe właściwości fizyczne i może być wykorzystywany w długotrwałych uprawach szkółkarskich.
TORF WŁÓKNISTY – otrzymywany w procesie frakcjonowania torfu mielonego i cegiełkowego w postaci długich, lekkich włókien. Znajduje zastosowanie jako dodatek do podłoży specjalistycznych. Stosowany przede wszystkim w uprawie gerbery i anturium. Na rozległych, litewskich torfowiskach wydobywamy torf zarówno jasny jak i ciemny. Dzięki temu możemy zaoferować naszym klientom różne rodzaje substratów, także mieszanki torfów.
KLASY VAN POOST’A (mineralizacja torfu)
Jednym z podstawowych parametrów określających torf jest klasa Van Poost’a. Klasa ta określa stopień rozłożenia torfu (tzw. stopień mineralizacji). Im stopień mineralizacji mniejszy tym niższa klasa Van Poost’a.
Wyróżniamy następujące klasy:
- H1-H2 – torfy słabo rozłożone,
- H3-H5 – torfy średnio rozłożone,
- H6-H8 – torfy mocno rozłożone.
Torf brązowy (klasa H3-H4) – lepiej wiąże i dłużej zatrzymuje wodę niż torf jasny (klasa H2). Dla wysiewanych nasion, lub pikowanej rozsady bardzo ważna jest właściwa wilgotność podłoża, dlatego torfy i substraty brązowe stosuje się przede wszystkim w uprawach krótkotrwałych na przykład warzywniczych czy kwiaciarskich. Używa się go także w mieszankach z torfem jasnym.
Torf jasny (klasa H2) – koloru jasnobrązowego – charakteryzuje się wyższą pojemnością powietrzna, dlatego używa się go przede wszystkim w uprawach szkółkarskich. Znajduje zastosowanie w uprawach roślin, które wymagają podłoża o dużej pojemności powietrznej. Stosuje się go także jako komponent mieszanek specjalistycznych.
Zastosowanie produktów torfowych
TORFY KWAŚNE – charakteryzuje się naturalnym pH 2,8 do 4,5.
Są doskonałym surowcem dla ogrodników przygotowujących podłoża we własnym zakresie. Stanowią podłoże dla roślin kwaśnolubnych.
TORFY ODKWASZONE – powstają w procesie odkwaszania (neutralizacji) torfu kwaśnego minerałami odkwaszającymi. Oferujemy je w szerokim zakresie pH od 5,5 do 7,5.
- Torf odkwaszony pH 5,5-6,5 – przeznaczony przede wszystkim do przygotowywania mieszanek samodzielnie przez producentów pod różne rośliny.
- Torf odkwaszony pH 6,0-6,5 – produkt o zawężonym pH, przeznaczony do zastosowań specjalistycznych (np. przechowywanie cebul roślin ozdobnych).
- Torf odkwaszony pH 7,2-7,5 – produkt przeznaczony przede wszystkim do stosowania jako okrywa w uprawie pieczarek. Używa się go również do upraw roślin wymagających wyższego pH.
SUBSTRATY (PODŁOŻA TORFOWE)
Przygotowywanie specjalistycznych mieszanek dla profesjonalnych ogrodników jest specjalnością firmy Hartmann. Na bazie wieloletnich doświadczeń oraz współpracy z naszymi klientami i ośrodkami naukowymi możemy dziś zaproponować specjalnie dobraną ofertę.
SUBSTRATY NA BAZIE TORFU H3-H4 (kolor brązowy)
Znajdują zastosowanie w uprawach kwiaciarskich (m.in. chryzantem, róż, roślin rabatowych, etc.)
i warzywniczych (np. ogórków, pomidorów, papryki, sałaty, selera, roślin kapustnych i wielu innych). Substraty te są oferowane w różnych frakcjach:
- Frakcja 0-10 mm – przesiana na drobnych sitach przeznaczona do wysiewu i ukorzeniania, nie zawiera włókien torfowych. Doskonale nadaje się do multipalet i skrzynek wysiewowych, także do małych doniczek.
- Frakcja 0-20 mm – przeznaczona do uprawy roślin w pojemnikach, doniczkach, etc
- Frakcja 0-40 mm – zawiera małe, średnie i grube części torfu. Przeznaczona do upraw w większych pojemnikach i kontenerach.
Na specjalne zamówienia przygotowujemy także frakcje 0-5 mm, 5-10 mm, 10-30 mm.